Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
Pogoda: Temperatura 15°C

MEGASUKCES ZĄBKOVII !!!!!

W rozgrywanym w dniach 14 - 17 paździer...

Nowe możliwości z Lokalnym Fun...

Minęło kilka miesięcy działalności Loka...

Darmowe porady prawne dla mies...

Szanowni Mieszkańcy, Informujemy, że...

Aktualności

W Ząbkach uczczono Święto Niepodległości

W Ząbkach uczczono Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Upamiętniamy dzień, w którym Józef Piłsudski przejął władzę a państwo polskie zyskało wolność i suwerenność. Od 1937 roku 11 listopada jest oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Tego dnia w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji Ojczyzny.

97. rocznicę obchodów Święta Niepodległości w Ząbkach rozpoczęto uroczystą mszą świętą za Ojczyznę w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Mszę celebrował ks. proboszcz Andrzej Kopczyński.
W uroczystości udział wzięli: Piotr Uściński (poseł na Sejm RP), burmistrz miasta Ząbki Robert Perkowski, zastępca burmistrza Artur Murawski, przewodniczący rady miasta Ząbki Wojciech Gut oraz ząbkowscy radni, dyrektorzy ząbkowskich placówek oświatowych i ząbkowskich jednostek a także radni powiatowi: Małgorzata Zyśk, Sławomir Pisarczyk i Karol Małolepszy oraz licznie przybyli mieszkańcy Ząbek.
Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Prymasa Wyszyńskiego. Następnie
w dolnym kościele, zebrani obejrzeli chwytający za serce montaż słowno – muzyczny pt.„Niepodległa” w wykonaniu uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Ząbkach. Przedstawienie było przygotowane pod kierunkiem pedagogiów, od strony muzycznej - Jagody Żaboklickiej, od strony historycznej – Doroty Bisialskiej.
Tego dnia, dla uczczenia święta niepodległości, zostały złożone kwiaty także pod pomnikiem Bohaterów Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim im. Szuberta w Ząbkach przez burmistrza Ząbek wraz z delegacją w imieniu Mieszkańców Ząbek oraz pod pomnikiem poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r. na miejscowym cmentarzu, przez wspólną delegację składającą się z przedstawicieli ząbkowskich szkół.
O godz. 13.00 spod kościoła Miłosierdzia Bożego w Ząbkach wystartował Bieg Niepodległości. Trasa biegu prowadziła ulicami: 11 Listopada, Rychlińskiego, Wojska Polskiego, Orlą, Traugutta, Słowackiego, Topolową, Gdyńską, Lipową, Langiewicza, terenem Parkowym, Gajową, Lotniczą, Sikorskiego, Kołłątaja, Staszica, Harcerską, do Publicznego Gimnazjum nr 1 (ul. Harcerska), gdzie trasa kończyła się metą biegu. Zawodniczy przebiegli 4 km 200 m.
Na mecie w Gimnazjum nr 1 czekał na wszystkich ciepły poczęstunek a na zwycięzców nagrody i medale. W biegu najszybciej pobiegł Marcin Krysik, w kategorii „Open”, uzyskując czas 14min. 39 sek. Kolejne miejsca zajęli Andrzej Ignatowicz i Mateusz Dąbrowski ( mieszkaniec Ząbek ). W kategorii „Open” kobiet, najszybsza okazała się Patrycja Berezowska, kolejne miejsca zajęły Aleksandra Klimczak i Paulina Podsadni. W kategorii „gimnazjum” najszybciej przybiegł na metę Patryk Wyszomirski, a z dziewcząt w tej samej kategorii – Karolina Krajewska. W kategorii „szkół podstawowych, kl. 4-6” najlepiej pobiegł Radosław Fabisiak, a wśród dziewcząt – Justyna Kącikowska. W „klasach I – III” najlepszy był Łukasz Szczepocki. Natomiast w kategorii „40+” najlepiej pobiegli, wśród kobiet – Magdalena Lan- Zamojska, a wśród mężczyzn Bogdan Rycerski.
Ostatnim punktem programu było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbyło się w budynku PG 1. W przerwach między pieśniami można było usłyszeć Ząbkowską Orkiestrę Dętą, nad którą pieczę sprawuje Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół i Placówek Edukacyjnych z prezesem Pawłem Pobożym.
Organizatorami uroczystości byli: Parafia Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, Miasto Ząbki, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Ząbkach i Publiczne Gimnazjum nr 2 w Ząbkach
Uroczystości przebiegły zgodnie z harmonogramem w miłej patriotycznej atmosferze. Nad przebiegiem wydarzeń czuwała ząbkowska straż miejska i policja.

Iwona Potęga
foto. Bogdan Śladowski