Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
Pogoda: Temperatura -3°C

MEGASUKCES ZĄBKOVII !!!!!

W rozgrywanym w dniach 14 - 17 paździer...

Nowe możliwości z Lokalnym Fun...

Minęło kilka miesięcy działalności Loka...

Darmowe porady prawne dla mies...

Szanowni Mieszkańcy, Informujemy, że...

Aktualności

Wyniki wyborów parlamentarnych 2015 w Ząbkach

Wyniki wyborów parlamentarnych 2015 w Ząbkach

25 października po raz ósmy w demokratycznym ustroju naszego państwa, odbyły się wybory parlamentarne. W wyborach, w całym kraju wzięło udział 51 proc. uprawnionych do głosowania, co daje wynik o 5% wyższy w porównaniu do poprzednich wyborów parlamentarnych. Według PKW wybory odbyły się w spokojnej atmosferze i bez większych incydentów.

W Ząbkach, frekwencja w wyborach była sporo wyższa od średniej krajowej i wyniosła 63 proc. Głosowało 14 849 osób, spośród 23 571 uprawionych do głosowania w 15 obwodach wyborczych.
W wyborach do Sejmu najwięcej głosów zebrał PiS – niemal 42 proc., gdzie liderem okazał się Jacek Sasin, na którego głosowało niemal 20,5%, biorących udział w głosowaniu, Ząbkowian. Zebrał on niemal połowę głosów oddanych na kandydatów PiS w Ząbkach. Na drugim miejscu było PO z wynikiem 22,5 proc. Tu liderką okazała się być Małgorzata Kidawa – Błońska, na którą głosowało nieco ponad 16 proc. mieszkańców. Zebrała ona niemal 72,5 proc. głosów oddanych na kandydatów PO w Ząbkach. Na trzecim miejscu w naszym mieście, nieco inaczej niż na poziomie kraju, uplasowała się Nowoczesna Ryszarda Petru z wynikiem 9,95% i tu najwięcej głosów zebrała Kamila Gasiuk – Pichowicz na którą głosowało nieco ponad 4 proc. Ząbkowian. Zebrała ona ponad 41% głosów Nowoczesnej w Ząbkach. Kolejny wynik w naszym mieście uzyskał ruch KUKIZ'15 z wynikiem 8,06 proc, gdzie najwięcej głosów zebrał Stanisław Tyszka, który w Ząbkach uzyskał poparcie 3,6% i zebrał 44,77% głosów oddanych na to ugrupowanie. Kolejny wynik uzyskało w Ząbkach ugrupowanie KORWiN – 5,6 proc. Tu największa liczba głosów została oddana na Kacpra Mikołaja Korwina – Mikkego. Z kolejnymi wynikami uplasowały się Zjednoczona Lewica - nieieco ponad 5 proc., PSL – 1,85 proc. oraz ugrupowanie Razem z poparciem 4,06 proc. naszych  głosujących  mieszkańców.
W wyborach do Senatu największą liczbę oddanych głosów w Ząbkach uzyskał Krzysztof Jan Żaryn (PiS) 55 proc.
W Sejmie RP po wyborach będzie dwóch posłów z Ząbek - dotychczasowy - Jacek Sasin (PiS) oraz Piotr Uściński (PiS).
Zwycięzcom życzymy samych sukcesów oraz godnego reprezentowania nas - wyborców w Parlamencie Rzeczpospolitej Polskiej.

Iwona Potęga


oprac. K.S.