Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
Pogoda: Temperatura 9°C

MEGASUKCES ZĄBKOVII !!!!!

W rozgrywanym w dniach 14 - 17 paździer...

Nowe możliwości z Lokalnym Fun...

Minęło kilka miesięcy działalności Loka...

Darmowe porady prawne dla mies...

Szanowni Mieszkańcy, Informujemy, że...

Aktualności

Autobus Nocny - Start!

Autobus Nocny - Start!

Komunikat ZTM:

W nocy z 31 maja na 1 czerwca 2007 r. nastąpi reorganizacja układu linii nocnych. Dotychczasowy, z niewielkimi modyfikacjami, funkcjonował od 1992 roku. Wraz z nieustannym rozwojem miasta podejmujemy działania mające na celu dostosowywanie sieci komunikacyjnej do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Efektem naszych prac oraz wniosków otrzymanych od pasażerów jest nowa koncepcja funkcjonowania autobusowych linii nocnych.

Pragniemy przedstawić Państwu zarys i założenia nowego układu. Liczymy, że spotka się z Państwa akceptacją i pozytywnym przyjęciem, a podróżowanie nocą po Warszawie i wielu okolicznych miejscowościach stanie się łatwiejsze.

Linie nocne w nowych rejonach

Linie nocne dotrą do wielu rejonów miasta, które do tej pory nie posiadały nocnych połączeń. Komunikację zyskają mieszkańcy takich rejonów jak: osiedla przy ul. Głębockiej, ul. Skarbka z Gór i ul. Ostródzkiej, Brzeziny, Marcelin, Aleksandrów, osiedla wzdłuż ul. Wał Miedzeszyński, Augustówka, Powsin, Arbuzowa oraz Groty. Linie nocne pojawią się także na Trasie AK oraz Siekierkowskiej.

Nocne poza granice Warszawy

Dzięki współpracy z podwarszawskimi samorządami komunikacją nocną zostaną objęte miejscowości: Chotomów, Jabłonna, Legionowo, Marki, Ząbki, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Janki, Raszyn, Piastów i Pruszków.

Zmiany efektem konsultacji społecznych

Część zmian w ostatecznym projekcie została wprowadzona na podstawie wniosków pasażerów zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych. Na ich podstawie m.in. utworzona zostanie linia łącząca Wilanów z węzłem przesiadkowym Metro Ursynów, uproszczone zostaną przebiegi linii na terenie Woli i Bemowa, poprawiona zostanie obsługa komunikacyjna rejonu Zacisza, linia nocna zostanie skierowana przez osiedle Groty.

Klasyfikacja linii nocnych

Linie nocne zostały podzielone na trzy grupy: linie promieniste komunikujące osiedla z centrum miasta; linie obwodowe łączące dzielnice z pominięciem centrum oraz linie lokalne uzupełniające układ na obrzeżach miasta.

Punkt przesiadkowy przy Dworcu Centralnym

Wszystkie linie, z wyjątkiem obwodowych i lokalnych, będą kończyć swoje trasy przy Dworcu Centralnym. Dzięki likwidacji połączeń tranzytowych wyeliminujemy pomyłki podczas przesiadek przy Dworcu. Dochodziło do nich dość często ponieważ na pętli oczekiwały na odjazd w tym samym czasie pojazdy o tym samym numerze ale zmierzające w przeciwnych kierunkach.

Linie obwodowe i punkty przesiadkowe

Uzupełnieniem układu będą dwie linie obwodowe N01 i N02, których zadaniem będzie łączenie ze sobą sąsiednich dzielnic bez konieczności przesiadki w centrum Warszawy. Linie te będą skomunikowane z wybranymi liniami wyruszającymi z Dworca Centralnego. Czas oczekiwania na przesiadkę w wybranych relacjach nie powinien przekraczać 5-10 minut.

Nowy system numeracji

Aby odróżnić nowe linie nocne od starych zmieniamy też system numeracji. "Sześćsetki" zostaną zastąpione przez linie, których oznaczenia rozpoczynają się od litery "N", czyli pierwszej litery w słowie "noc" nie tylko w polskim, ale również w wielu innych językach. Podobny system oznakowania funkcjonuje w licznych miastach europejskich.

Numeracja linii z podziałem miasta na strefy

W nowym systemie numeracji Warszawa została podzielona na cztery strefy. Pierwsza cyfra w oznaczeniu każdej linii nocnej określa zawsze numer strefy, do której dojeżdża dana linia. Każdej strefie przyporządkowane zostały dwie cyfry:

 - I strefa (cyfry 1 i 6) - Białołęka, Praga Północ, Targówek;

 - II strefa (cyfry 2 i 7) - Praga Południe, Rembertów, Wesoła i Wawer;

 - III strefa (cyfry 3 i 8) - Śródmieście, Mokotów, Wilanów, Ursynów, Ochota, Włochy i Ursus;

 - IV strefa (cyfry 4 i 9) - Wola, Bemowo, Żoliborz i Bielany.

Ponadto w każdej strefie linie oznaczone taką samą ostatnią cyfrą stanowią wzajemne uzupełnienie i na długim wspólnym odcinku trasy kursują naprzemiennie.

Informacja o przesiadkach

Oprócz nowej numeracji, wprowadzamy także zmodyfikowany wzór bocznych tablic liniowych. Poza wykazem wszystkich przystanków, znajdą się na nich również informacje dotyczące dzielnic, przez które przejeżdża dana linia oraz czytelniejsze i bardziej przyjazne pasażerom oznaczenie węzłów przesiadkowych.

Wszystkie informacje szczegółowe (mapa i szczegółowe trasy) znajdziecie Państwo na stronie internetowej pod adresem: www.ztm.waw.pl/nocne2007.php

Pod adresem www.ztm.waw.pl/baza/nowenoce/LINIE.HTM są dostępne rozkłady wszystkich nowych linii nocnych.

Źródło: komunikacja_nocna